Een Ronald McDonald Huis is veel meer dan een dak boven het hoofd. Ouders vinden er steun van het huismanagement, de vrijwilligers en andere gasten die in het Huis logeren. Voor een ziek kind is het een veilig gevoel zijn ouders in de buurt te hebben, dat heeft vaak een positief effect op het genezingsproces. In Ronald McDonald Huis Friesland kunnen ouders, broertjes en zusjes van kinderen die in het Medisch Centrum Leeuwarden (MCL) zijn opgenomen logeren. Zo kunnen ze dicht bij elkaar blijven. Het Huis ligt pal tegenover het ziekenhuis en heeft 8 slaapkamers met doucheruimte en toilet, gemeenschappelijke woonkamers, een keuken en een wasserette.
Ronald McDonald Hûs Fryslân fine jo flakby it MCL yn Ljouwert. It sikehûs hat in grut tal bernebêden en in grutte kûveuze-unit. Bern dy’t op de neonatale intensive care fan it UMCG yn Grins bedarje, kinne oerpleatst wurde nei dizze kûveuse-unit. Mar ek minder slimme sykten wurde behannele yn it MCL. Boppedat betsjinnet de ôfdieling plastyske sjirurgjy, dêr’t bern mei in erflike ôfwiking (lykas skisis) terjochte kinne, de hiele provinsje.
Ontwerp en inrichting
Architect Jaap Dulfer, van Architecten aan de Maas, ontwierp Ronald McDonald Huis Friesland. Hij was al bekend met Ronald McDonald Huizen, want in 1997 ontwierp hij Ronald McDonald Huis Maastricht. Het ontwerp kenmerkt zich door een speelse vormgeving waarbij strakke en ronde vormen elkaar afwisselen. Het Huis is half in het water gebouwd en heeft een schitterende lichtinval.
Naast de acht gastenkamer beschikt het Huis over twee gemeenschappelijke woonkamers, een eetkeuken, een wasserette, een ruimte voor vrijwilligers, een kantoor en twee grote terrassen. Twee kamers zijn geschikt voor rolstoelgebruikers.
De Huiskunstenares
Femma Sytsma is al 10 jaar actief voor het Ronald McDonald Kinderfonds en wordt letterlijk en figuurlijk als huisschilderes beschouwd. In 2004 maakte Femma een prachtig kunstwerk in de entree van het Friese Ronald McDonald Huis. Een stralende zon en grote vrolijke gekleurde pompeblêdbloemen (van de Friese vlag) springen in het oog. "Zonder zon kan niemand leven", aldus de kunstenares.
Internetverbinding
Alle kamers in het Ronald McDonald Huis Friesland beschikken over een snelle internetverbinding. Alle gasten kunnen op hun eigen kamer mailen, surfen, chatten en hun bankzaken regelen. De internetvoorziening werd financieel mogelijk gemaakt door Staatsbosbeheer Vlieland en Plaza Domestica van Edwin en Janny Postma uit Leeuwarden.
Telebaby
Ouders van zieke en te vroeg geboren kinderen die zijn opgenomen op de couveuse afdeling van het Medisch Centrum Leeuwarden kunnen via een webcam hun kinderen thuis of vanuit Ronald McDonald Huis Friesland volgen. De webcam is in het ziekenhuis gericht op het bedje van de baby. Ouders krijgen een speciale toegangscode waarmee ze hun eigen kindje kunnen zien. Het doel van TeleBaby is om de afstand tussen ouders en kinderen letterlijk en figuurlijk zo klein mogelijk te maken.
Voor veel ouders is dit een prachtige voorziening die erg op prijs wordt gesteld; op deze wijze kunnen zij van afstand maar toch nabij zien hoe het met hun kindje gaat. Omdat niet iedereen de beschikking over een laptop heeft, besloot MediaMarkt Leeuwarden samen met Acer twee notebooks aan Ronald McDonald Huis Friesland te schenken.
Kolven
Van Rudolf Schierbeek, salesmanager Medela Benelux BV, kregen wij een Symphony borstkolf. Dit geavanceerde kolfapparaat wordt ook in het nabij gelegen Medisch Centrum Leeuwarden gebruikt. Wanneer moeders die borstvoeding geven vanuit het ziekenhuis overgeplaatst worden naar het Friese Huis kunnen zij gebruik blijven maken van hetzelfde systeem. Het management is erg blij dat ze deze service nu ook aan kraamvrouwen kan bieden.
Broertjes en zusjes
Jongere familieleden zijn natuurlijk ook van harte welkom in Ronald McDonald Huis Friesland. Het Huis is helemaal ingericht op kinderen en beschikt over een prachtige kinderhoek waar naar hartenlust gespeeld kan worden. Ook is er voor de oudere kinderen van alles te doen.
Gasten van Ronald McDonald Huis Friesland kunnen voor hun dagelijkse boodschappen gebruik maken van een leenfiets.



